Pasivno agresivni stil izražanja jeze

Poglejmo isto situacijo, kot v prejšnjih stilih izražanja jeze, a drugačni izid:


Predstavljajte si, da je zima že blizu, približuje se datum, ko morate zamenjati pnevmatike na avtomobilu. Pripeljete se k vulkanizerju, ugotovite, da so se tudi drugi odločili za zamenjavo, zato se postavite v vrsto. Ker niste pričakovali tako dolge vrste, boste verjetno zamudili naslednje opravilo, v avtomobilu nimate ničesar za kratkočasenje, zato ste frustrirani. Ko avtomobil pred vami odpelje, zapeljete na podest, delavec vam začne odvijati vijake, vi pa stojite zraven in ga sprašujete za strokovno mnenje. Med tem pripelje avtomobil tik do vašega, izstopi gospod in reče delavcu: »Samo minutko vas rabim. Dva vijaka moram zategniti. Takoj bo gotovo!« Ne odreagirate, počakate, da je vse gotovo, potem pa se odpeljete jezni. Zvečer greste na sprehod in med vsemi parkiranimi avtomobili zagledate točno tega – tega, ki vam je danes brez vprašanja vskočil v opravilo. Počakate, da ni nikogar okrog, vzamete ključ iz žepa in greste mimo tako, da 'po nesreči' potegnete dolgo črto po vsej strani avtomobila.


Ena od oblik pasivne agresivnosti je torej namensko maskirano izražanje prikrite jeze. Druga oseba dobi, 'kar ji gre', brez da bi vedela, da ste jezni. Gre za 'maščevanje' in je najbolj škodljiva odnosom, saj povzroča zmedo, neiskrenost, nezaupanje, frustracijo, slabo vest in ima razdiralno moč, tako v odnosu z drugimi, kot v odnosu s seboj. Kadar namreč čakate, da se bo pojavila priložnost, ko boste lahko 'plačali dolg' drugi osebi, dajete moč tej negativni energiji, ki se ne more kanalizirati navzven, zato povzroča ogromno škode znotraj vas. Je maligna. Razžira vas kot rak in če je to vaš prevladujoči stil, se čez leta v resnici lahko pojavi v obliki raka.


Hkrati pa ste v nevarnosti, da se sami postavljate v položaj, ki je škodljiv za vas. Na primer, če bi vas kdo videl, kaj počnete v zgornjem primeru in vas prijavil, da ste namenoma poškodovali avtomobil, vam ne bi nič pomagala razlaga, da je lastnik avtomobila vskočil pred vami v vrsto in ste ga zato 'kaznovali'. Kaznovani bi bili vi!
Pasivno agresivno vedenje se ne kaže samo kot zavestno maščevanje, temveč tudi drugače. Kaže se kot zavlačevanje, kot ignoriranje (npr. tihi teden med partnerjema), kujanje ali čemernost, slabo opravljanje nalog in opravil, pozabljanje in podobno. Tovrstno vedenje se izraža na petih nivojih, ki jih bomo v nadaljevanjih spoznali po vrsti, vsakega posebej.


Vedeti morate, da so to škodljivi vzorci in edini način, da jih spremenite, je ta, da jih spoznate, priznate sebi in razumete. Zavedajte se, da večina ljudi včasih reagira pasivno agresivno in da vas ne sme biti sram, če jih priznate. S tem se niste označili kot slabo osebo. Nasprotno! S tem ste naredili prvi in najpomembnejši korak k procesu samozdravljenja in izboljšanju odnosov z drugimi osebami.